BİLSEM ön değerleme sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak, örgün eğitime devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrenciler Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri’nde (BİLSEM) eğitim almak için sınava giriyor. BİLSEM ön değerleme sınav sonuçları tarihi MEB tarafından paylaşıldı.

BİLSEM ÖN DEĞERLENDİRME SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

10 Şubat ile 14 Nisan 2024 tarihleri arasında öğrenciler yetenek alanlarına göre değerlendirmeye alınacak.
BİLSEM ön değerlendirme sınav sonuçları 18 Nisan 2024 Perşembe günü açıklanacak.

BİLSEM SINAVI NE ZAMAN?

Bireysel değerlendirme sınavı ise 26 Mayıs ile 26 Temmuz 2024 tarih aralığında gerçekleşecek. Bu sınavın sonuçları ise 31 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak.

BİLSEM NEDİR?

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır.

Zorunlu eğitim dışında çeşitli programlarla öğrencilerin özel yeteneklerinin geliştiren BİLSEM’lerde özel yetenekli, özellikle zeka, yaratıcılık ve liderlik alanlarında yüksek kapasitesi olan ve bunun yanında özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek seviyede performans gösteren öğrencileri tespit ederek, bu öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca ekstra eğitim programlarıyla yardımcı olmak, onların kendilerini tanımalarını sağlamak, aynı zamanda gelecekte ülkemize katkı sağlayacak nesiller yetiştirmek hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir