Bankalara Bayram Sonrası İçin Talimat Gitti: Tüm Kredi Kartı Limitleri Bu Seviyeye İndirilecek

Uzun süredir Türkiye’de görülen hiperenflasyon, vatandaşların kredi kartı limitlerine yüklenmesine neden olurken, bu davranışın bir rutin haline gelmesi milyonlarca kredi kartı borçlusu oluşmasına neden oldu.

Ekonomi yönetiminde yaşanan değişim sonucunda Türkiye’de parasal sıkılaşma adımları hız kazanırken, bu ekonomi modeli ile doğru orantılı iktisadi tedbirler gelmeye devam ediyor. Türkiye’deki enflasyonun bir kısmının ‘talep enflasyonu’ olduğuna dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomide soğuma sağlanması için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

BAYRAM SONRASI KREDİ KARTLARINA YENİ DÜZENLEME YOLDA

Aylardır kamuoyunu meşgul eden ve uygulanması düşünülen kredi kartı düzenlemesi için beklenen adımın bayram sonrasında geleceği öğrenildi. Bir süredir hem Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu hem de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yürütülen çalışmalar ile Türkiye’de kredi kartı limitleri ile maaş orantısı arasındaki bağlantının koptuğu ortaya konulurken, mevzuata aykırı limit veren bankalara ilk uyarı gönderilmişti.

KREDİ KARTI LİMİTLERİ DÜŞÜRÜLECEK

BDDK mevzuatlarına göre kredi kartı limitleri, kullanılan yıl dikkate alınarak müşterilerin aylık gelirinin 4 ile 8 katına kadar yükseltilebiliyor. Ancak Türkiye’de birçok banka, yeni kart sahiplerine dahi gelirlerinin 10 katı ve üzerinde limit açımına başvurmakta. Bu durum, özellikle finansal okuryazarlığı olmayan çok sayıda kullanıcının yüklü bir borç batağına saplanmasına neden olurken, ekonomik göstergelerde de bozulma yaşanmasına neden oluyor.

Kart alışverişlerinde rakamlar, geçtiğimiz aylarda atılan kredi kartı akdi faizlerinin artırılması adımları sonrasında düşüş göstermiş olsa da, mevcut kullanım oranı ekonomi yönetimini tam anlamıyla memnun edecek bir tablodan oldukça uzakta. Bu durumun, 16 Haziran’da başlayan Kurban Bayramı sonrasında hayata geçirilecek yeni değişikliklerle kısmen düzeltilmesi bekleniyor.

Çok sayıda banka, halihazırda kart limitinin önemli oranını kullanmamış müşterilerin limitlerini ve aylık gelirlerini yeniden incelemeye alacak. Atılacak adımlar sonucunda kart limiti, olması gerekenin üzerinde olan müşterilerin limit oranları aylık gelirlerinin 4 ile 8 katı arasına çekilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir